10 Këshilla si të kujdeseni për makinën tuaj gjatë stinës së dimrit
10 Këshilla për tu kujdesur për makinën tuaj gjatë stinës së dimrit

Ditët e fundit Shqipëria është përballur me të ftohtin polar. Temperaturat në qytet të ndryshme kanë vajtur deri në -20 grade celcius. Rrugët e qyteteve të ulta i kanë pushtuar ngricat dhe qytetet e tjera janë mbuluar nga dëbora. Ky i ftohtë nuk ka sjell vetëm dëme te njerëzit por demtime të mëdha kanë pasur dhe makinat. 
Në këto ditë të ftohta ne duhet të kujdesemi dhe për makinat tona. Më poshtë ne kemi vendosur t’ju themi 10 këshilla që duhet të ndiqni për tu kujdesur për makinën tuaj.
Le të fillojmë pa humbur kohë: 

1. Shikoni nivelet e vajit dhe dritën e karburantit 

Kontrolloni që niveli i vajit të jetë ndërmjet pikës minimale dhe maksimale në kroskotin e makinës suaj. Një në tre automjete që ndodhen në lëvizje kanë nivele të ulta të vajit, gjë që mund të çojë në një avari ose dëmtim të motorit. Ju duhet të kontrolloni nivelin e vajit pasi makina juaj të jetë ngrohur plotësisht. Një makinë e ftohtë do të thotë që nuk ka mjaftueshëm shumë vaj. Mbani mend, shumë vaj mund të jetë po aq i keq sa edhe pak.
Ju gjithashtu duhet të kontrolloni nëse keni shumë karburant në makinën tuaj. Mos u përpiqni të ecni deri në fund nëse drita juaj e karburantit ndizet. Mund të jeni të sigurt dhe ngrohtë në makinën tuaj, por është më mirë të dilni në të ftohtë në një pikë karburanti sesa të përfundoni të bllokuar në anë të rrugës.

2. Mbani fenerët e pastruar 

Makinat ndoten jashtëzakonisht shumë në muajt e dimrit, jo vetëm për shkak të kripës në rrugë. Pra, është veçanërisht e rëndësishme t'i mbani fenerët tuaja të pastra - thjesht mund t'i fshini ato me një leckë nëse makina juaj nuk ka larëse fenerësh.
Mos harroni të pastroni targën. Mund të përballeni me gjobë nëse udhëtoni me targa të cilat janë të palexueshme. Gjithashtu, kontrolloni së bashku me dikë tjetër nëse funksionojnë të gjitha dritat siç duhet.

3. Kontrolloni baterinë e makinës 

Një bateri boshe ose e dëmtuar është shkaku numër një i prishjeve të automjeteve dhe rreziku i prishjes së baterisë është më i madh në mot të ftohtë, të lagësht dhe të akullt.
Synoni të ndryshoni baterinë e makinës tuaj çdo tre vjet nëse është e mundur, ose më shpejt nëse ju shkakton probleme në mot të ftohtë. Duke klikuar këtu mund të bateri makinash në shitje. 
Flamuri jeshil thotë se shenjat paralajmëruese të prishjes së baterisë përfshijnë kthimin e motorit më ngadalë se zakonisht kur e nisni. Gjithashtu, drita e kuqe e baterisë në kroskotin e makinës mund të dridhet kur jeni duke drejtuar mjetin ose mund të duhet më shumë se zakonisht për tu fikur pasi të keni ndezur motorin.

4. Vlerësoni gomat tuaja

Gomat e konsumuara janë të rrezikshme në çdo kohë, por veçanërisht kur distancat e frenimit rriten në kushte akulli, bore ose të lagësht.
Gomat kanë nevojë për një thellësi minimale të hapjes prej 1,6 mm me ligj, por ekspertët rekomandojnë që t'i ndërroni gomat në 3 mm për të ruajtur distancat e sigurta të frenimit. Mos harroni të kontrolloni nëse keni edhe një gomë tjetër rezervë në bagazhin e makinës tuaj. 
Nëse lëvizni në rrugë rurale ose rrugë të këqija, mendoni të investoni në disa zinxhirë bore ose goma dimërore.

5. Kushtojini vëmendje dritave paralajmëruese të kroskotit të makinës

Shumë njerëz nuk e dinë se çfarë kuptimi kanë dritat në kroskotin e makinës së tyre. Nëse ju jeni një prej këtyre njerëzve tani do të ishte një kohë e mirë për të ditur se çfarë kuptimi kanë të gjitha këto drita. Dhe nëse një shfaqet në kroskotin e makinës tuaj, kontrollojeni sa më shpejt të jetë e mundur.

6.Kontrolloni tehet e fshirëseve dhe mbushini me solucion për larjen e xhamit 

Kontrolloni që fshirësit tuaj të jenë në gjendje të mirë, pa çarje ose vrima dhe mund të pastrojnë xhamin e përparmë siç duhet. Ju mund t'i fshini me një leckë të pastër herë pas here. Por mos i tërhiqni tehet e fshirëseve nga xhami i ngrirë ose mos i ndizni nëse xhami është i ngrirë, pasi fshirësja mund të prishet.
Do t'ju duhet gjithashtu shumë lëng larës - është e habitshme se sa shpesh duhet ta bëni këtë në dimër, kur rrugët e lagështa, me baltë ose të kripura rrisin sasinë e spërkatjes që spërkatet në xhamin e përparmë. Është e rrezikshme të mos kesh lëng në shishen e larjes së xhamit të një automjeti.

7. Furnizohuni me antifriz

Antifrizi ndalon ngrirjen e ujit në sistemin e ftohjes së motorit, ndaj sigurohuni që i juaji të jetë i mbushur.
Ftohësi duhet të ndërrohet çdo 2 - 5 vjet, në varësi të makinës dhe llojit të ftohësit të kërkuar.

8. Kontrolloni nëse duhet të çoni makinën në sevis. 

Ashtu si shumë nga këshillat e mësipërme, kjo është e rëndësishme gjatë gjithë vitit, por dimri thjesht e bën atë pak më urgjente.
Zakonisht rekomandohet një shërbim çdo 19312 km ose çdo 12 muaj, cilado që të vijë më shpejt. Por çdo makinë është e ndryshme, prandaj kontrolloni manualin e makinës tuaj për kohëzgjatjen e rekomanduar nga prodhuesi i makinës tuaj. 
Në disa vende është më e vështirë për të rezervuar një takim për të kontrolluar makinën në servis prandaj sigurohuni që ta bëni në kohën e duhur rezervimin. 

9. Kontrolloni frenat

Nëse bëjnë zhurma të forta ose të pazakonta, kontrollojini frenat. Nëse po dilni me makinë pas disa ditësh që nuk e keni përdorur, nisuni me kujdes pasi disqet, kalipanët ose frenat e dorës mund të jenë ngrirë.

10. Mbani paisjet e duhura me vete

Për sigurinë tuaj, mundohuni që të keni me vete paisjet e mëposhtme: 
• Heqës akulli
• Trekëndësh paralajmërues
• Veshje të ngrohta dhe një batanije
• Këpucë praktike
• Elektrik dore dhe bateri
• Telefon celular dhe karikues

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione